Przymusowe przelewy dla przedsiębiorców po nowelizacji ustawy ?

Przedsiębiorco uważaj w czasie firmowych zakupów! 
Kupując na potrzeby firmy używany samochód za ponad 15.000zł musisz zapłacić przelewem albo stracisz prawo do kosztów i amortyzacji.
Dobra zamiana dla fiskusa, a problemy dla samozatrudnionych.

Zmiana która zaczeła obowiązywać od początku 2017 roku może mieć wpływa na działaność wielu osób prowadzących działalność gospodarczą. Rząd znowelizował trzy ustawy tzn. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Po wejściu w życie tych zmian każdy przedsiębiorca dokonujący płatności gotówkowej w kwocie 15 000 zł lub wyższej traci prawo do zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu oraz prawo do amortyzacji.

Oczywiście sama transakcja jest ważna w świetle prawa, zmiana dotyczy jedynie możliwości zaksięgowania kwoty transakcji jako kosztu uzyskania przychodu i prawa do amortyzacji. Nie ma od tej zasady żadnych wyłączeń tzn. organy skarbowe będą podchodzić do zmian bardzo restrykcyjnie i nie ma znaczenia czy posiadamy inny dokument, dowód, którym potwierdzimy fakt przeprowadzenia transakcji bezgotówkowej. Należy pamiętać, iż jest to kwota brutto, a więc w wielu przypadkach jej przekroczenie może być stosunkowo łatwe, np. przy zakupie używanego pojazdu dla firmy, maszyn, urządzeń, a nawet mebli lub materiałów budowlanych. Poprzednia, uchylona regulacja w tym zakresie wprowadzała limit 15 000 euro.  

Zmiana zapewne będzie miała wpływ na zachowania przedsiębiorców i wielu z nich zmusi do ponoszenia dodatkowych kosztów przelewów bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *